Weronika

środa, 2 września 2015

Mako, a może byś przeczytał...

Słuchajcie Kochani,
Na samym dole strony dodałem listę, zatytułowaną "A może być przeczytał...". Niezależnie od dodawanych postów, lista ta będzie sobie tam na dole strony trwała. Idealnie byłoby, gdybyście mogli sami dodawać do niej swoje propozycje, ale taki mądry, żeby to zrobić to ja nie jestem. (Już Artur rozwiązał mój problem - czytaj na dole). Czy taka lista życzeń stanie się listą nagrań? Nie wiem i nie obiecuję, ale przynajmniej zostanie widomy ślad propozycji, a ja coś z tymi propozycjami zrobię. W pewnej zamierzchłej przeszłości odbyła się nawet niesławna ankieta, która miała wyłonić pozycję najbardziej popularną, ale wyszło na to, że wyłoniła najbardziej wytrwałego użytkownika. Być może powtórzę ten eksperyment, jeśli nauczę się jak to zrobić, aby jeden człowiek mógł oddać jeden głos (albo przynajmniej coś koło tego).

Mam jednak prośbę, aby odrobinę się przyłożyć do własnych propozycji, czyli: poprawnie napisać imię i nazwisko autora, a także tytuł książki (w przypadku cyklu - tytuł książki ten cykl otwierającej + tytuł cyklu). Przed wysłaniem propozycji proszę sprawdzić, czy pozycja dana aby nie jest już nagrana, bo w 99,9% przypadków nie ma sensu powielać nagrań istniejących. Proszę zastanowić się, czy aby na pewno mako będzie dobrym narratorem danej pozycji, bo jeśli pozycja jest napisana z punktu widzenia kobiety, to - wybaczcie mi, ale - nie będę udawał, że nią jestem (czyli np. Mgły Avalonu - Marion Zimmer Bradley odpadają, bo taka ze mnie Nimue, jak z koziej d...y trąba). Zwróćcie także uwagę na ogólną ponurość mojej narracji i nie proponujcie, abym zajął się jakimś wybitnym jajcarstwem - popełniłem "Autostopem przez Galaktykę" i przeze mnie książka ta straciła co najmniej połowę blasku, który ostał się po jej przetłumaczeniu z języka Szekspira na język Sienkiewicza.
Są jeszcze dwa "miękkie" zastrzeżenia: jeśli jakaś pozycja wyszła miesiąc temu, to może najpierw poczekajmy, czy aby sam wydawca nie zadba o formę audio. I jeśli wydawca zaczął wydawanie audiobooków jakiegoś cyklu, to nie pchajmy się z propozycjami kolejnych książek tego cyklu, zanim nie ogłosi, że nie ma zamiaru go kontynuować.UWAGA! UWAGA! UWAGA! Mała zmiana. Artur zareagował błyskawicznie i książki można  dodawać samodzielnie. http://pliki2.poczytajmimako.pl/amozebysprzeczytal/

35 komentarzy:

 1. Peter V. Brett Cykl Demoniczny - Malowany człowiek - Pustynna włócznia - Wojna w blasku dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja propozycja to cykl: Ben Bova - "Droga przez układ słoneczny"
  Chronologicznie rzecz biorąc to pierwszy tom ma tytuł: "Powersat – Satelita Energetyczny".
  Jest to kapitalny cykl hard s-f o tym jak mogłoby wyglądać zdobywanie układu słonecznego, nie tylko pod względem technicznym ale również politycznym, społecznym itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam propozycję - istnieje możliwość stworzenia arkusza w dokumentach google - daje łatwą możliwość dodawania przez wielu użytkowników nowych pozycji, możliwość sprawdzenia czy pozycja się powtarza, itd.

  Stworzyłem przykładowy arkusz - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1j5WVV2cfHYuEpoMBoPbu-Tjtl9J4BzYFMONs2y4Q_zg/edit?usp=sharing . Każda osoba mająca dostęp do linku może dodawać swoje pozycje. Daj znać czy taka forma ci odpowiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstrzymaj się chwilę. Artur chyba doda odpowiednią funkcjonalność na swoim serwerze. Tym świeżo uruchomionym.

   Usuń
 4. William Gibson - Neuromancer - Trylogia Ciągu

  OdpowiedzUsuń
 5. Steven Erikson - Kuźnia ciemności (Trylogia Kharkanas)

  OdpowiedzUsuń
 6. moja propozycja to:
  Gregory Benford, cykl: Centrum Galaktyki
  W oceanie nocy
  Przez morze słońc
  Wspaniała gwiezdna rzeka
  Przypływy światła
  Wściekły wir
  Żeglując przez wieczność

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponuje drążyć w dalszym ciągu temat gwiezdnych wojen, marzy mi się jednak kiedyś odsłuchać Anne Świderkównę, Hellada królów i Hellenikę.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Brandon Sanderson - Kroniki Burzowego Światła

  OdpowiedzUsuń
 9. Alastair Reynolds - cykl Przestrzeń Objawienia (służę porządnym ebookiem), t1. Przestrzeń Objawienia
  pozdr.
  A

  OdpowiedzUsuń
 10. Alastair Reynolds - cykl Przestrzeń Objawienia, t1. Przestrzeń Objawienia - mam bardzo dobrze zrobionego ebooka, albo mogę podesłać wydanie papierowe.

  OdpowiedzUsuń
 11. Popieram również propozycję Gibsona z Trylogią Ciągu:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brandon Sanderson - Droga królów (Archiwum burzowego światła)
  Patrick Rothfuss - Imię wiatru (Kroniki królobójcy)
  Robin Hobb - Uczeń skrytobójcy (Skrytobójca)
  Roberta A. Heinlein - Żołnierze kosmosu

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam taki pomysł. Można w przyszłości z utworzonej tak listy zrobić sondę smsową, a z uzyskanych funduszy wspomóc Weronikę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio odkryłem wspaniały cykl o smokach Anne Mccaffrey rozpoczynający się od książki: "Jeźdźcy smoków z Pern", może kiedyś zainteresowałbyś sie tym Mako, bo uważam że warto by było zachęcić szerszą grupę słuchaczy tym cyklem ;)

  Plus od siebie dodam, że z niecierpliwością wyczekuję kiedy zabierzesz się za Trylogię Koreliańską autorstwa Rogera MacBride Allena z Gwiezdnych Wojen ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam
  Świetny pomysł z tą listą. Oto moja lista:

  Ayn Rand - Źródło
  Anthony Burgess - Mechaniczna pomarańcza
  Hubert Selby - Piekielny Brooklyn
  Jean-Paul Sartre - Mdłości
  Knut Hamsun - Głód
  Benjamin Franklin - Żywot własny
  Epiktet - Diatryby

  Generalnie pomysłów mam dużo więcej. Pozycje jakie wymieniłem odbiegają gatunkowo od obranej przez Pana ścieżki lektorskiej (chodzi mi o gatunek książek), ale mi osobiście akurat takich pozycji audiobooków brak.

  Dzięki za to co PAN robi. Kolekcję zarejestrowanych książek ma PAN ogromniastą. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Filozofii nie da si sucha na dłuższą metę. Odpadłem przy " tako rzecze Zaratustra".

  Proponuję:
  Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu ( bo to nasze podwórko)
  Mike Carey - Mój własny diabeł ( wzorowana na Johnie Constantinie)
  Richard Knaak - Diablo: dziedzictwo krwi - hard fantasy w genialnym uniwersum

  ale szczególnie:
  Robert Jordan - Oko świata cyklKoło czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Lodowego Ogrodu - serio?!
   Proszę sprawdzajcie czy waszych ulubieńców już nie ma w wersji audio!

   Usuń
  2. Mako po prostu uważam, że przeczytałbyś to lepiej niż Rozenek. Jednak przepraszam, jeśli cie tym uraziłem.

   Usuń
  3. Nikogo nie uraziłeś :) Ale jeśli są porządnie nagrane książki, a w dodatku cały ich cykl, to dla iluzorycznych preferencji nie warto nagrywać go ponownie.

   Usuń
 17. Hmm tak jak już kiedyś proponowałem Honor Harrington z angielska Honorverse twórczość Davida Webera
  To cykl 14 tomów więc byłoby długo i przyjemnie :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. W wolnej chwili możnaby dodać button do strony z propozycjami, żeby nie zginęła wśród archiwalnych postów :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mako - ja akurat zaproponuję, byś podpiął post z informacją o eHacie u góry strony, by nowi lub Ci którzy zaglądają tu raz na jakiś czas, byli w temacie zbiórki :) Bo założę się, że spora część z nas, nie może się doczekać obiecanego foto gotowego studio-szopki :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mako - ja akurat zaproponuję, byś podpiął post z informacją o eHacie u góry strony, by nowi lub Ci którzy zaglądają tu raz na jakiś czas, byli w temacie zbiórki :) Bo założę się, że spora część z nas, nie może się doczekać obiecanego foto gotowego studio-szopki :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam moja propozycja to : Ayn Rand - Źródło - AJ

  OdpowiedzUsuń
 22. Tomik wierszy Wybranych autorstwa Władys.... żartuje, :D hmmm nie mam propozycji (no może coś ze świata Mass Effect, ale to stosunkowo młode uniwersum to pewnie odpada), ale do rzeczy, ja tu mam protest. Ej, nie mów że Autostopem Ci nie wyszedł i coś stracił przez Ciebie bo według mnie to było mistrzostwo świata. Amen.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem nie tylko "nagrywaczem", ale także słuchaczem. Starałem się przypomnieć sobie, co takiego robili tacy lektorzy jak Artur Barciś, że podczas słuchania banan nie schodził z twarzy. I wiem, że cokolwiek to jest, ja tego nie umiem. Nie popadam z tego powodu w otchłanie depresji, ale jeśli kiedyś w moim pobliżu odbywać się będą kursy aktorskie dla amatorów, to się zapiszę.

   Usuń
 23. Dzień dobry Mako,
  bardzo dziękuję za tyle pięknych godzin v towarzystwie twojego głosu i za fantasticzny wybór ksiąg. Proszę, przebaczcie moi niedobry polski. Bardzo lubię słuchać książki v języku polskim.

  Moia propozycja: A.E. van Vogt, cykl: Null-A (Świat Nie-A, Gracze Nie-A, Koniec Nie-A) cykl: Isher (Producenci Broni, Sklepy z bronią na Isher)
  Theodore Sturgeon, powieści: Więcej niż człowiek
  (albo i jakikolwiek Lem, Bradbury, Kuttner)

  Dzięki a życzę Panu dużo radośći nietylko podczas czytania.
  Małgorzata (Praga)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mako, co za bzdury wypisujesz, Autostopem przez galaktykę przeczytałeś rewelacyjnie! Nadal mam nadzieję na ciąg dalszy, kolejne tomy czytałem 'Twoim głosem'! I nie wyobrażam sobie innego lektora do tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 25. Podzielam w całej rozciągłości głos anonimowego przedmówcy. Mako - czytasz po prostu doskonale. Myślę,że nawet przysłowiowej książki telefonicznej słuchało by się w Twojim wykonaniu z zainteresowaniem. :)

  OdpowiedzUsuń