Weronika

niedziela, 16 marca 2014

James Luceno - Darth Plagueis [Audiobook PL]

O tej książce napisano sporo (można nawet powiedzieć, że bardzo dużo, zważywszy na fakt, że w końcu jest to literatura niszowa, przeznaczona dla fanów). Równie wiele na jej temat dyskutowano. A jeśli książka (film, obraz, sztuka, etc.) powoduje dyskusje, to zwykle warta jest przeczytania, aby móc wyrobić sobie własne na jej temat zdanie.
W Star Wars Expanded Universe jest to z pewnością pozycja wyjątkowa. Nikt jeszcze przed Luceno nie zabrał się za realia, przed jakimi postawił nad George Lucas w "Mrocznym widmie" od strony nauki (bądź metafizyki - bo akurat w SW te dwie sfery mocno się przenikają), ekonomii i polityki. Być może się mylę, ale twórcy filmu, wprowadzając tajemnicze midichloriany obecne we krwi młodego Anakina i wszystkich istot wrażliwych na Moc, rzucając hasło "dwóch ich zawsze jest" przy jednoczesnym pokazaniu trzech, a być może więcej Sithów (bądź "sithów", bo z samego filmu to nie wynika), kreując konflikt ekonomiczno polityczny wokół Naboo bez podania żadnej jego genezy, i umieszczając wiele innych mniej lub bardziej znaczących szczegółów, sami nie zastanawiali się nad tym, że wszystko w ich kreacji musi mieć jakieś przyczyny, pochodzenie, podłoże. W filmie chodziło o to, żeby "się działo". Ale Expanded Universe wielokrotnie już pokazał, że jeden szczegół obecny na garści klatek filmowych, może stać się (i stanie się z pewnością) punktem zaczepienia dla nowych opowieści. Dobrym przykładem może być zbiór opowiadań "Opowieści z Mos Eisley" - kilkaset stron o garści postaci obecnych w jednej raptem, trwającej kilkadziesiąt sekund scenie z "Nowej nadziei". James Luceno w "Darcie Plagueisie" wyznaczył, moim zdaniem, nowe standardy. Choć czasami, aby zachować zgodność z filmami, musiał mocno się wysilić, to stworzył całość przekonującą zarówno od strony ekonomicznej, jak i politycznej.
Nie będę tu uprawiał żadnych spoilerów - kto ciekawy, niech sam sięgnie po książkę lub mp3-ki. Ja tylko czuję się w obowiązku uprzedzić, że:
1) pozycja jest przeznaczona dla osób znających realia Gwiezdnych Wojen - nie należy z pewnością sięgać po nią jako po pierwszą przygodę z Expanded Universe;
2) aby cieszyć się tym, co stworzył James Luceno trzeba znać co najmniej trylogię Bane'a i "Mroczne widmo", a mile widziana jest szersza znajomość okresu poprzedzającego "Nową nadzieję"
3) w książce więcej jest machinacji politycznych, opisów korupcji, morderstw na zlecenie i brudów "wielkiej polityki", niż naparzanki na miecze świetlne.
Nieotagowane pliki luzem są na chomiku. Seed torrenta będzie jeszcze przez parę godzin dziś, a na dobre jutro. Paczka idzie na serwer http://pliki.poczytajmimako.pl i dojdzie tam za jakieś 2 godziny (około 23 w niedzielę). W kwestii dostępu do plików przez ftp polecam wcześniejsze posty wraz z komentarzami.

14 komentarzy:

 1. Nareszcie!!!
  MAKO niech MOC będzie z TOBĄ!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, co będzie następne?

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, kazda ksiązka z pod twojego skrzydła jako audiobook jest dla mnie "must have ";;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słuchałem na bieżąco plik po pliku, ale w weekend sie rozchorowałem i zdążyłeś skończyć :-) Niezłe tempo. Sama książka… kurcze zdaję sobie sprawę, że jest to jedna z najlepszych książek SW, ale przyznam, że często się zamyślałem i niektóre rozdziały musiałem słuchać po kilka razy. Rekordzistę zaczynałem chyba 5 razy. Kiedyś będę musiał przesłuchać jeszcze raz bo trochę wina w tym choroby. A sama jakość nagrania – rewelacja. Mógłbyś robić jakąś listę tego co może kiedyś przeczytasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bo to wbrew pozorom nie jest najłatwiejsza książka pod słońcem :)
   A listy nie zrobię :) Nie ufam składanym publicznie obietnicom, nawet własnym. Zbyt wiele różnych rzeczy może się wydarzyć.

   Usuń
 5. Wczoraj przypadkiem (no może nie do końca), trafiłem do Centrum Taniej Książki, jakich wiele we Wrocławiu i jakież było moje zdziwienie, kiedy na jednej półce znalazłem całą gamę książek STAR WARS! Praktycznie wszystkie książki o wojnach klonów + Darth Bane i Darth Plagueis!!!
  Za 12 zł każda, w stanie nowym. Od razu kupiłem Dartha Plagueis'a i Cienie Mindora.
  Polecam każdemu aby wybrał się do takiego centrum, bo podejrzewam, że w każdym większym mieście takie się znajdują.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam trochę za daleko do Wrocławia ;}

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich miejsc jest mnóstwo. W każdym większym mieście. Często w okolicy dworców kolejowych. Często w postaci sporych namiotów handlowych.

   Usuń
 7. Wielkie dzięki. Jest to pierwsza książka, którą słuchałem w Twoim wykonaniu. Książka super lektor też.
  Cimna strona mocy jest z Tobą, jasna pewnie też :):)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moge jeszcze gdzies znalesc tego audiobooka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z pewnością. spróbuj na exsite.pl lub pebx.pl

   Usuń
 9. Moge gdzies jeszcze znalesc tego audoibooka?

  OdpowiedzUsuń