Weronika

czwartek, 25 lutego 2016

Disqus - proszę o radę

Wierny słuchacz, czytelnik i przyjaciel zaproponował mi ostatnio, żebym system komentarzy na blogu zamienił na Disqus.
Nie mam pojęcia o co chodzi. Jaką wprowadza to jakościową zmianę dla Was jako komentujących i dla mnie? Podpowiedzcie mi z własnego doświadczenia, o jakich wadach i zaletach rozmawiamy.
Ja mogę powiedzieć tyle, że w bieżącym systemie komentarzy czasami przeszkadza mi jedynie to, że zdecydowana większość z Was to "Anonimowy". Czyli nie wiadomo, czy pisze jedna, czy pięć osób, i jakiej jest płci (jakoś tak domyślnie odczytuję Anonimowego jako mężczyznę, co chyba czasami bywa błędne).
Jeśli z zapewnionej przez Was wiedzy i opinii wynikać będzie, że warto pokombinować i wprowadzić tę zmianę, to przemogę swój lęk przed spieprzeniem czegoś w trakcie prób.

11 komentarzy:

 1. Ja osobiście też tam mam konto, nie lubię z resztą pisać jako anonimowa osoba bo w pewnym sensie wolę być rozpoznawalny :). Z resztą jedyna zmiana jaką zobaczymy chyba to "wymuszanie " na komentujących podpisania się w jakiś sposób co jest dla ciebie ważne, a co za tym idzie rozwiązuje twój problem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem przez jakiś czas Disqusa, ale często pisali do mnie ludzie, że nie mogą komentować, bo adblocki i tym podobne blokują im komentowanie. Wróciłem w końcu do komentarzy systemowych (WP) i problemy się skończyły :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znam discuss, ale czy on wymusza logowanie za pomocą facebooka, gmail, google+ lub czegoś bez opcji anonimowego komentarza? Osobiście nienawidzę rejestrować się gdzieś by zamieścić komentarz i prawdopodobnie masa ludzi odpuści sobie komentarz jeśli nie będą mogli bez konta go zamieścić.
  W niektórych serwisach gdy komentujemy jako gość, bez konta, to mamy pole na nick (a ciasteczko w przeglądarce nick może pamiętać).

  Chyba te serwisy pozwalają ot tak zamieszczać komentarz dając wymyślony nick i mail https://zaufanatrzeciastrona.pl/
  https://niebezpiecznik.pl/
  ale nie wiem czego oni używają, czy to wbudowany system komentowania w CMSie jakiego używają, czy osobna rzecz, nie wiem bo się nie znam.

  btw. addon o nazwie Ghostery blokuje discussa (chyba, że zmieni ktoś sobie ustawienia w tym addonie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Discusie można ustawić opcję komentarzy bez rejestracji. I przynajmniej taki komentarz jest podpisany tak jak go podpisze komentujący a nie "Anonimowy" jak w przypadku blogspota z ustawioną identyczną opcją (pierwotnie blogspot też wymusza rejestrację).

   Usuń
 4. Disqus jako opcja, nie jako jedyny i 'jedynie słuszny' :)
  Teraz do wyboru są konta: Google, LiveJournal, Wordpress, TypePad, AIM, OpenID, Nazwa/adres URL, Anonimowy. Nie dziwi, że większość uzywa 'anonima', bo kto ma konta na tych pozostałych serwisach, albo chce logować sie przez Google?
  Disqus jest po prostu uniwersalnym rozwiązaniem dla osób komentujących w kilku/wielu różnych serwisach. Wysyła powiadomienia o dodanych komentarzach w wątkach w których się wypowiedzieliśmy, a więc pozwala śledzić dyskusję i być powiadamianym o odpowiedziach na swoje komentarze bez powracania ręcznego do każdego z wątków osobno. Pozwala skonfigurować indywidualnie różne serwisy i w końcu pozwala zapomnieć o haśle, bo daje możliwość logowania się poprzez jeden z dowolnych popularnych serwisów społecznościowych jak FB czy Google.
  Dla autora bloga to też zaleta, bo widzi komentujących nie tylko po ich IP (utrudnione, ale możliwe), lecz także po ich nazwach a więc że taki Robert się wypowiada co jakiś czas a inny Lucek jest bardziej aktywny.
  Anonim to zło konieczne.

  Robert Koeseling

  PS Pozdrowienia dla Mako
  PS2 Pozdrawiam również Pawła Syrjusa, który się tu udzielił

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, to takie ma funkcje, dobrze wiedzieć. Btw. ja to ten sam anonimowy co wyżej.
   Mam fake konto na FB, ale nie chciałbym logować się na FB przez discussa, bo mimo fake konta na FB, nie chcę by w 30 blogach każdy widział tę samą osobę, a chyba nicku nie idzie ustawić specjalnie dla discussa? (no i ludzie mogliby znaleźć moje konto na FB? Jeśli tak to na pewno wiele osób z prawdziwym kontem na fejsie nie będzie komentowało niektórych wpisów na niektórych blogach, bo nie chcą podpisywać się nazwiskiem, wolą anonimowo lub zrobić konto specjalnie dla danego bloga, ale jak wspomniałem w poprzednim wpisie, wiele osób nie lubi rejestrować się gdziekolwiek, szczególnie na mniejszych stronach, forach. Wg mnie najfajniejsza byłaby opcja komentowania jak na wcześniej wspomnianej stronie ZaufanaTrzeciaStrona, choć można ciągle zmieniać nick, to raczej wiele osób zostawia ten raz wpisany).

   Usuń
  2. Robert? Ale ten świat mały ;) Pozdrawiam!

   Usuń
 5. NIe lubię obecnego systemu komentarzy. Również ze względu na to, że nie wiadomo z kim się rozmawia. A opcje do wyboru - poza anonimowym - nic mi nie mówią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siema ziomuś, Mako z tej strony. Żartowałem, jestem tylko jakimś nół nejmem, od którego nikt autografu nie weźmie :(

   Usuń
 6. A mi nie zawadza obecny system. Może wystarczy zachęcić czytelników, aby zamiast dodawania komentarzy jako anonimowi użytkownicy, wybierali pole nazwa/URL.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aha, Nazwa, URL, jakoś to przegapiałem zawsze :O, dzięki za info

  OdpowiedzUsuń