Weronika

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Kroniki Diuny

W ciągu kolejnych trzech miesięcy nagrałem całą heksalogię Kronik Diuny Franka Herberta. Głównie z tego powodu, że nie lubię zostawiać rozgrzebanych spraw w środku. Ale nie tylko. Czytając na głos, czytałem Diunę raz jeszcze, po dwudziestoletniej przerwie. Zmienił się mój punkt widzenia. Zmieniły się moje oczekiwania wobec literatury. Diuna mojej młodości była space operą. Z niecierpliwością przerzucałem kartki, które Frank Herbert zapełnił obszernymi refleksjami na wiele tematów, i szukałem rozwoju akcji. Co się stanie z Paulem? Jakie będą losy Duncana Idaho? Czy Zakon Bene Gesserit dalej będzie tracił na znaczeniu?
Ten sam tekst, czytany po czterdziestce, odkrywał przede mną zupełnie nowe walory, nowe warstwy. To były zupełnie inne książki! Także czytanie ich na głos sprzyjało dogłębnemu zastanawianiu się nad sensem każdego zdania, frazy, akapitu. Zresztą spróbuj sam - weź do ręki dobrze Ci znaną książkę, być może tę ulubioną, i zacznij czytać na głos. Nie musisz czytać komuś, jeśli się wstydzisz. Wystarczy, że sam sobie będziesz czytał na głos. Wtedy zdania nie można "połknąć oczami". Trzeba je wyartykułować. Trzeba się zastanowić nad interpunkcją. Trzeba z kolejno wypowiadanych słów wydobyć sens, ukryty tam przez autora. Takie czytanie Heberta dało mi dwie rzeczy - po pierwsze: odkrycie bogactwa refleksji religijnych, filozoficznych, ekonomicznych, historiozoficznych, a nawet militarnych.
Tu muszę uczynić małą dygresję - zwykłem prowadzić dość uporządkowany tryb życia. Lubię trzymać się ustalonego porządku. Dlatego zwykle wstaję o podobnej godzinie, chadzam z psem (psami) na spacery o stałych porach, rano oglądam telewizję informacyjną do śniadania (żeby wiedzieć co się dzieje). Więc także do nagrywania moich czytanek siadałem i siadam o dość regularnych porach. Jest więc tak - TVN24, a parę godzin później - czytanie Franka Herberta. Tu mogę zakończyć dygresję, bo już chyba będzie wiadomo, co chcę powiedzieć.
Są więc rozważania Franka Herberta - niby dotyczące Diuny, Arrakis, Imperium Galaktycznego, ale w przedziwny sposób pasujące do bieżących omawianych w TV spraw. Dopiero czytając "na spokojnie" i dojrzale, nie pomijając ze zniecierpliwieniem tego, co jako dwudziestolatek uważałem za dłużyzny, dosięgnąłem ponadczasowej głębi myśli autora. I - żeby nie było - wcale nie przyjmuję tych przemyśleń bezkrytycznie, w stylu "bo tak powiedział mój idol". Nie! Często chcę z nimi dyskutować, spierać się. Ale dostrzegam ich wartość, spójność, głębię intelektualną, która je zrodziła.
Drugą odniesioną przeze mnie korzyścią było docenienie słowa. Gliny z której te książki są ulepione.
Przekłady czytanych przeze mnie tomów Kronik Diuny są różne. Lepsze lub gorsze. Ale nawet w tych gorszych odbija się ogromna dbałość autora o precyzję wysławiania się. Nie ma barokowych ozdobników. Jest logiczny, prosty język, w którym każde słowo ma swoje miejsce i swoje zadanie do wykonania.
Po zakończeniu czytania na głos zaopatrzyłem się w angielskie wydanie mojej ulubionej książki z tego cyklu - Boga Imperatora Diuny. Mam taką możliwość, aby poczytać sobie literaturę angielską w oryginale (dziękuję mamo, dziękuję tato). Mogę z całą odpowiedzialnością za to co piszę stwierdzić, że Frank Herbert był wielkim rzemieślnikiem słowa. Dobierał je starannie, przycinał wedle potrzeb, szlifował i spajał w całość będącą więcej niż tylko sumą części składowych.
Przeczytaj Diunę. Czytałeś jak byłeś młody? Przeczytaj jeszcze raz. Fanem Diuny Franka Herberta można zostać dopiero wtedy, kiedy trochę już się świat i ludzi poznało.
Obiecywałem linki do moich nagrań Kronik Diuny. Oto one:
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/1_Frank_Herbert_Diuna_96kbps_mono,1401134036.rar
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/2_Frank_Herbert_Mesjasz_Diuny_96kbps_mono,1401422004.rar
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/3_Frank_Herbert_Dzieci_Diuny_96kbps_mono,1401862475.rar
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/4_Frank_Herbert_B*c3*b3g_Imperator_Diuny_96kbps_mono,1401807425.rar
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/5_Frank_Herbert_Heretycy_Diuny_96kbps_mono,1401731912.rar
http://chomikuj.pl/mako_new/Kroniki+Diuny+-+audiobook/6_Frank_Herbert_Diuna_Kapitularz_96kbps_mono,1402150144.rar

27 komentarzy:

 1. Witaj.
  Jestem Ci bardzo wdzięczny za Twoje nagrania, bo ponownie wróciłem dzięki nim do książek, na które już długo nie miałem po prostu czasu. Obecnie pracuję jako kierowca i niemal 6 godzin dziennie spędzam w aucie. Postanowiłem ściągnąć jakiegoś audiobooka żeby nie tracić w samochodzie czasu na pierdoły. Wybór padł na Diunę, którą daaawno temu również "połknąłem". Twoja interpretacja tak przypadła mi do gustu, że obecnie kończę "Boga Imperatora" i już czekają kolejne części.

  Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że poświęcasz swój czas, siedzisz i godzinami nagrywasz kolejne kartki nielekkiej lektury.

  Bardzo dziękuję, że pomogłeś mi ponownie wrócić na Arrakis i przeżyć te emocje po raz kolejny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli kiedykolwiek bym się zastanawiał, czy warto, to dzięki takim głosom jak Twój, wiem, że tak. Bardzo Ci dziękuję.

   Usuń
 2. Na co dzień, z racji wykonywanego zawodu mocno nadwyrężam oczy, dlatego audiobooki to dla mnie świetne rozwiązanie. Właśnie przesłuchałem Diunę i jestem po wrażeniem, zarówno jeśli chodzi o samo dzieło Herberta jak i Twoje umiejętności lektora.
  Wielkie dzięki za Twoją pracę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Prosze przyjac takze moje podziekowania w imieniu moim i kolegow

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam w gronie znajomych i znajomych znajomych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam i dziękuję. Dzięki audiobokom Diuny i Fundacji mogłem powrócić do ważnych dla mnie pozycji z lat młodzieńczych, na co zważywszy na ich obszerność nie mogłem znaleść czasu. Dzięki temu mogłem łączyć w jednym czsie dwie pasje bieganie i sf.


  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieje ze jeszcze nie raz zabiezesz mnie w kosmos wyobrazni.Sila glosu Mako_new jest zniewalajaca.Zycze sily i cierpliwosci w tym co robisz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy podejmiesz się kiedyś przeczytania i stworzenia audiobooka z ,,Finneganów tren"? : )

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiesz co? Już samo takie pytanie jest wielką pochwałą... Jeśli gdzieś Ci zaświtała myśl, że mógłbym udźwignąć Joyce'a... Co prawda "Joyce uważał, że jego dzieło może zrozumieć każdy, jeśli tylko poprawnie i głośno je przeczyta." (Wikipedia), ale mnie się wydaje, że dorastam najwyżej do przeczytania tytułu, no i może roku wydania. W książce, której budowa opiera się na melodii, rytmie języka, moje umiejętności interpretacyjne są grubo poniżej najskromniejszych wymagań.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś się uda. Trzymam kciuki. W każdym razie, sprawdź, jak gość czyta oryginał. Genialne: http://www.finnegansweb.com/mp3/j101.m3u

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jestem jeszcze na etapie "czytania ze zrozumieniem". A w "Finnegans wake" nie ma niestety Humpty'ego Dumpty'ego, który wyjaśniłby mi, o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wielka praca WIELKIE dzięki. Nie spodziewałem się że ktoś ot tak bez wynagrodzenia jest w stanie dokonać takiej pracy.
  Ja w pracy (nudnej i bez wartościowej) jestem w zupełnie innym świecie a wszystko dzięki Tobie. Tylko nie spocznij na laurach i nie przestawaj czytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. witaj, dzięki za "Diunę", za "fundację", do której od dziś się zabieram. ze względu na dużą wadę wzroku nie miałabym możliwości przeczytania genialnego cyklu "uniwersum Diuny", realia są jakie są wątpię, żeby wszystkie książki z serii doczekały się brajlowskiego wydania, a nawet jeśli to... ja w każdym razie jestem dla ciebie pełna uznania i dziękuję za poświęcony czas, który włożyłeś w dopieszczenie każdego szczegółu. bardzo miło się ciebie słucha, a dla mnie to ważne jak kto interpretuje daną książkę, bo nie wszystkich można słuchać nie popadając w irytację i wtedy nawet najlepsza książka staje się koszmarnie kiepska, czekam na "star wars"... i na mnóstwo innych, jeszcze raz wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 13. witaj, dziękuję za całe "uniwersum Diuny", przesłuchałam wszystkie i w dużej mierze zrobiłam to dzięki tobie, ponieważ z racji dużej wady wzroku zapewne przeczytanie mogłoby być co najmniej trudne, jakie są realia wiemy i przypuszczam, że nie wszystkie książki z serii doczekały się brajlowskiego wydania. świadomie czy nie przyczyniłeś się do tego, że osoby z takimi trudnościami jak sama posiadam mogą poznać genialny świat stworzony przez Franka Herberta, jeszcze raz wielkie, ogromne dzięki, oby tak dalej. bardzo miło się ciebie słucha, masz miłą barwę głosu, a dla mnie to akurat ma ogromne znaczenie, bo kiepski lektor może popsuć nawet najlepszą książkę, gdybyś to ty czytał pedagogiczną literaturę fachową, nie lektor komputerowy to zapewne zapoznawanie się z nią byłoby znacznie przyjemniejsze, nagrywaj dalej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję bardzo za trud włożony w nagranie nie tylko Diuny, ale też pozostałych książek.
  Z punktu widzenia "zjadacza książek" muszę stwierdzić, że zdecydowanie inaczej odbiera się słowo czytane osobiście, po cichu, brzmiące jedynie w mrokach własnego umysłu niż słuchane w czyjejś interpretacji (bo audiobook też jest wg. mnie interpretacją).
  Diunę czytałem dawno temu (i tylko pierwszy tom), ale w Twojej interpretacji zrobiła na mnie drugi raz dobre pierwsze wrażenie. Niby ta sama książka, a jednak odbierana przez pryzmat dobrej interpretacji, własnej dojrzałości oraz dużo spokojniejszego tempa (nie da się "połknąć" audiobooka) jest czymś zdecydowanie innym niż dawniej. Spróbuję kiedyś też poczytać na głos, ale pewno stanie się to dopiero, kiedy będę mieć jakiegoś słuchacza.
  Nie sposób też nie zgodzić się z Twoimi wnioskami w odniesieniu do bieżących (i nie tylko) wydarzeń. Cóż, mnie nadeszły podobne wnioski.
  Jeszcze raz dziękuję i chylę czoła.
  SP.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie będę Twoim słuchaczem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Mako jesteś wielki dzięki tobie świat Diuny jest dostępny dla osób niedowidzących. Fajnie by było jak by można było usłyszeć jak to sie zaczeło "Dżichad Butleriański" jeszcze raz wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem. Ale nagrałem wszystko ze świata Diuny, co zostało wydane po polsku. I 99% tego, co po angielsku.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wiem nawet od czego zacząć. Może po prostu dziękuje Mako. Jestem pełen szacunku dla twojej pasji i poświęcenia. Co więcej, zupełnie to rozumiem. W pełni zgadzam się z twoim poglądem, że cały cykl Kronik to naprawdę głęboka treść. Czytanie czy słuchanie jej daje niesamowite odczucie przejścia na wyższy poziom świadomości, rozumowania, przeżywania. Herbert to prawdziwy mistrz! W ciągu ostatnich lat przesłuchałem trochę klasyków m.in. Lema, Zjadla, Wiśniewskiego-Snerga, Gibson i Dicka, a w tym roku także Asimova. Diuna przewyższa wg. mnie Fundację właśnie istotą przemyśleń. Polecam wszystkim i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. na Twój głos trafiłem przez audiobook Fundacja i Ziemia - słucham tylko nocami przed zaśnięciem. Mam kłopoty ze snem przez chyba nerwicę, a audiobooki są lekarstwem na tą dolegliwość - Twój tembr głosu odpręża i powoduje, że sen nadchodzi - Dzięki - Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. ja audiobooki traktuję jako lek na moje kłopoty ze snem, a Twój tembr głosu jest super - bardzo uspokaja i odpręża - ułatwia moje zasypianie:) Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mako, dziękuje za wszystkie książki. Dzieki Tobie odkrywam nowe światy i poznaje literaturę która dla wielu jest klasyką. Słuchając twoich audiobooków czuje jakbym żył dwa razy bo słucham np. podczas biegania, jazdy autobusem czy przed snem z zamkniętymi oczami. Jeszcze raz wielkie dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mako czytam wieczorami swoim dzieciom (10 i 11 lat) wieczorami i wiem jak bardzo emisja głosu wpływa na gardło. Można przegadać cały wieczór ale każ komuś niewprawionemu czytać półgodziny na głos a skończy z chrypą, wiedząc o tym WIELKIE PODZIĘKOWANIA ZA TO CO ROBISZ!!! Pozdrawiam Raptorator

  OdpowiedzUsuń
 23. Mako, dziękuje Ci bardzo. Wiem , że nie zrozumiesz tego ale nie lubię czytać książek. Brat mnie namówił na audioboka a żona namówiła na Diune i od 2 lat żyje historią Diuny dzięki Tobie . Diuna jest wszystkim:) dzięki Tobie. Jesteś moim bohaterem:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czy jest jeszcze możliwość zdobycia tyhc audiobooków?

  OdpowiedzUsuń
 25. Zbigniew Zegardło27 grudnia 2017 12:41

  jesteś genialny, podziwiam Cię za wkład pracy,

  OdpowiedzUsuń