Weronika

niedziela, 12 kwietnia 2015

Definitywny koniec przygody z Amberem

Udało mi się wywiązać z obietnicy i nagrać pięć opowiadań Rogera Zelaznego kontynuujących historię Kronik Merlina.

Czy wątki się podomykały? Nie sądzę.
Czy pozostaje niedosyt? Z pewnością.

Jedna uwaga: ponieważ opowiadania te nie były oficjalnie przekładane na język polski, zaprezentowane nagrania oparte są na tłumaczeniach amatorskich. Czasami bardzo amatorskich.
W tych wypadkach, kiedy zaproponowane tłumaczenia nie przechodziły mi przez gardło, wprowadzałem ad hoc drobne poprawki. Stąd rozbieżności pomiędzy tekstem (w stworzonych przeze mnie paczkach znajduje się PDF źródłowy), a nagraniem.

Tak naprawdę, należałoby poświęcić sprawie dłuższą chwilę, wziąć angielskie oryginały i gruntownie poprawić niektóre miejsca. Ja nie miałem na to sił, ani ochoty - dlatego przyjmuję owoc fanowskiego trudu z dobrodziejstwem inwentarza i kłaniam się nisko tym, którym się chciało.

Jednocześnie deklaruję, że jeśli pojawią się tłumaczenia oficjalne, lub fanowskie, ale staranniejsze i bardziej dopracowane, usiądę i je nagram. Możecie potraktować to jako wyzwanie.

6 komentarzy:

 1. Dziękuję ci Mako za to, że pozwoliłeś mnie i innym na przygodę z Amberem. Szkoda, że Zelaznego dopadło raczysko i nie zdołał kontynuować sagi. Myślicie, że znajdzie się jakiś autor, który dostanie pozwolenie od spadkobierców autora na dopisanie dalszych części (jak np. ostatnio w przypadku kontynuacji kryminałów Agathy Christie z Hercues Poirotem)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na poziom tych pozycji, które miały w zamyśle opisywać królowanie Oberona, to raczej nie.

   Usuń
 2. Tu jest jeszcze jedno opowiadanie po ang.: www.e-reading.club/bookreader.php/141117/Zelazny_-_A_Secret_of_Amber.pdf

  "Korytarz luster" ukazał się w Fenixie 08 (67) 1997.

  I jeszcze "Prolog do Atutów Zguby" po ang.: http://www.e-reading.club/bookreader.php/73090/Zelazny_-_Prologue_to_Trumps_Of_Doom.html

  Pozdr.,

  - TB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Prologue to Trumps of Doom" to króciutki wstęp do "Atutów zguby". Jako samodzielne opowiadanie nie ma większego sensu. To jest opis tego, jak Merlin przechodzi Wzorzec.
   A Secret of Amber to bardziej zabawa dwóch pisarzy, którzy na przestrzeni kilku lat wymieniali się pojedynczymi akapitami. Nie powstała żadna historia, a zabawę przerwała śmierć Zelaznego.
   Żaden z tych tekstów nie dodaje niczego do historii Amberu.

   Usuń
 3. Mako Dzięki Wielkie za to, że mogłem poznać Dzieje Amberu (bez Ciebie raczej by mnie obeszła tak dobra pozycja) - szkoda tylko że nie ma więcej - tak wiele wątków jest nierozwiązanych... no i aż za mocny smak niedosytu ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro Ziemia wciąż trwa to i Amber musi trwać, więc cała historia nie mogła być skończona. Opowiadania trochę wyjaśniły niejasności (status Wzorca) ale otworzyły nowe wątki i wprowadziły nowych graczy do rozgrywki.

  OdpowiedzUsuń