Weronika

środa, 2 marca 2016

Hyperion

Już widzę, jak niektórym z Was skacze ciśnienie...

Uspokójcie się, proszę. Zwracam jedynie uwagę, że to chyba najczęściej zgłaszana propozycja. A że rzeczywiście interesująca, a jednocześnie bardzo wymagająca, więc zanim podejmę jakąkolwiek decyzję, chciałbym poprosić o pomoc w poszukiwaniu informacji.
Otóż - całość cyklu nie jest szczególnie stara. Na Polskim rynku pojawiło się ostatnio bardzo ładnie wydane wznowienie. Czy przypadkiem u któregoś z wydawców nie słychać nic o planach wydania audiobooka?
Odwiedzacie różne miejsca, piszecie maile, lajkujecie fanpejdże - czy jakaś informacja nie obiła się wam o gałki oczne?
Bez sensu byłoby nagrywać coś, co jest w planach oficjalnych.

38 komentarzy:

 1. Przecież jest audiobook Hyperion, czyta Marcin Popczyński, z biblioteka PZN. Dwa pierwsze tomy są nagrane, więc chyba będzie całość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze, to chyba jeszcze komplikuje całość. Jeśli PZN to znaczy, że darmowy dla osób niewidomych i dostępny na Czytaka. Czy to oznacza, że wersja komercyjna będzie, czy nie?

   Usuń
  2. Faktycznie, istnieją nagrania PZN. Do tej pory jednak nie znalazła jest zagubiona dusza, która by to do internetów wrzuciła ;)

   Usuń
  3. Mako, ja proponuję zająć się Reynoldsem. To naprawdę nie jest głupie SF.

   Usuń
  4. Niestety ani MAG nie wydał audiobooka a wersja biblioteki PZN nie jest dostępna (proponowałem nawet wspomożenie organizacji).
   Mako jesteś jedyną nadzieją.

   Usuń
 2. Dr Hannibal Lecter2 marca 2016 17:17

  Nie znam tej książki i chyba mnie nie interesuje, a google nic nie mówi by ktoś miał nagrywać (5 sekund szukania), ale dodam, że możecie wy (lub Mako) napisać maila do audioteki i zapytać. Kiedyś pytałem o coś audiotekę, mailowo, odpisali coś więc wam tym bardziej odpiszą, ale mogą odpisać coś w stylu (tu wklejam maila bardzo starego (pytałem czy nagrają kolejne części Gry O Tron):
  "Bardzo dziękujemy za zainteresowanie. Zdajemy sobie sprawę z popularności tej serii. Staramy się o jej pozyskanie, negocjacje z
  Wydawca ciągle są w toku.
  Prosimy jeszcze o trochę cierpliwosci."

  I oczywiście to mail ze stycznia 2015 roku, czyli przez ponad rok nie zrobili nic w tej sprawie. Zapytajcie o hyperion, może w przypadku jego odpiszą coś innego, ale raczej napiszą wymijającą odpowiedź, z której nic nie wynika.

  OdpowiedzUsuń
 3. Audiobook wyjdzie w kwietniu. Trochę mi przykro, bo pisałem o tym tutaj już kilka razy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam sobie twój komentarz w trybie przypuszczającym. Inaczej chyba bym pamiętał. Ale swoją drogą, bardzo dobra wiadomość!

   Usuń
 4. Uściślając - w kwietniu swoją premierę będzie miał oficjalny komercyjny audiobook.

  Tutaj potwierdzenie z Wydawnictwa Mag: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153186460821536&id=162609416535&comment_id=10153187072846536&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R0%22%7D

  OdpowiedzUsuń
 5. Fuck(excuse my language) plany oficjalne! ;) Ja głosuję na "Hyperiona" w mistrzowskim wykonaniu Mako! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Po pierwsze - bez przesady z tym mistrzostwem, a po drugie - nie warto dublować nagrań istniejących.

   Usuń
 6. Fuck(excuse my language) plany oficjalne! ;) Ja głosuję na "Hyperiona" w mistrzowskim wykonaniu Mako! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. To zadam jeszcze pytanie dotyczące Eriksona i cyklu Malazańskiej księgi poległych - czy są jakieś nagrania, plany, pogłoski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytałem o to wydawnictwo (to samo, MAG wydaje też Hyperiona). Nie odpowiedzieli. W tym przypadku wydaje mi się, że brak odpowiedzi jest odpowiedzią.

   Zresztą po co specjalnie się rozglądać za nowym, kiedy z półki błagalnie o nagranie proszą opowiadania Martina albo inne Filary Ziemi ;)

   Usuń
  2. Podbijam :) Opowiadania Martina (niekoniecznie związane z PLiO) i inne Filary Ziemi proszą bardzo, bardzo głośno ;}

   Usuń
  3. Bardzo doceniam to co tu robisz, moim zdaniem np. seria Asimova w twoim wydaniu to mistrzostwo świata. Ala miałbym do ciebie wielką prośbę, jakbyś miał czas i spróbował się pochylić nad "malazańską księgą poległych" stevena eriksona. Są to strasznie wielkie tomiszcza ale w mojej ocenie jest to najlepsza seria fantasy jaką w życiu czytałem (a czytałem fantasy jeśli nie wszystko to bardzo wiele). Niestety nie słychać o żadnych planach wydawców aby spróbować wydać te książki w formie audio. Rozumiem że cała seria to spore wyzwanie ale jakbyś na początek spróbował pierwszą część "ogrody księżyca" to może by to wypaliło. Bo naprawdę warto. Rozmach świata przedstawiony w tej serii, niejednoznaczne postacie oraz wybory przed którymi stoją bohaterowie mnie po prostu powalił. Więc jakbyś mógł się jednak zastanowić to by było bardzo miło.pozdrawiam

   Usuń
  4. Ja nie wiem jak możecie się porozumieć z MAGiem, bo oni nawet nie mają działającego numeru telefonu na oficjalnej stronie. Sam próbowałem ich podpytać o Hyperiona na półkę. No ale może się okazać, że coś się zmieniło. Pozdrawiam

   Usuń
 8. ...nie przesadzam drogi Mako. Po prostu uwielbiam audiobooki w Twoim stylu i to jest fakt a nie żadna forma kokieterii. A "Hyperiona" wiekszosc pragnie i zapewniam nie zdublujesz, bo nie ma oficjalnej wersji polskiej ani nie będzie w planach jest only english także prosimy maestro!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet jeśli wydadzą Hyperiona można zacząć czytać cześć druga ;) a kto wie możne nawet Endymiona i Triumf Endymiona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekajmy spokojnie. Jeśli zaczęli, to jest szansa, że skończą.

   Usuń
 10. Mam nadzieję, że Mako się nie obrazi, ale ja mam zapytanie techniczne odnośnie Ramot. Czy jest szansa, żeby one pojawiały się też w zapowiedziach? Jaki jest klucz po między tym co pojawia się tutaj, a na ramotach? Tzn. czy generalnie po 3-4 pozycjach nagranych tutaj pojawi się ramota? Taki jest zamysł?
  Czy może traktujesz Ramoty jako odskocznię i robisz sobie pauzy na ramotę w zależności od chęci, nastroju itp.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo nie ma żadnych zapowiedzi, ani tu, ani na ramotach. Ale jest jakiś tam rytm pracy. I w tym rytmie rzeczywiście ramoty pojawiają się co 3-4 książki. Przeciętnie raz w miesiącu.

   Usuń
  2. "mam zapytanie techniczne odnośnie Ramot. Czy jest szansa, żeby one pojawiały się też w zapowiedziach?"

   Na stronie http://poczytalmimako.blogspot.com zjeżdżasz nieco niżej i zobaczysz "Zapowiedzi", włączając "Ramoty".

   Usuń
 11. A i jeszcze takie zapytanie, które może zainteresować fanów bloga. Być może obraz będzie rozmyty przez to, że Twoje nagrania trafiają na strony "z lewizną" (co mi się nie podoba), ale czy wiesz jaka z przeczytanych książek cieszy się statystycznie największą ilością pobrań? (Co może się przekładać na "przesłuchalność".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam zielonego pojęcia. Strzelam, że powieści Martina.

   Usuń
 12. "Bez sensu byłoby nagrywać coś, co jest w planach oficjalnych."

  Mako, jednym z Moich marzeń jest byś w którymś momencie dostrzegł, iż Twoje nagrania dla wielu, wielu osób *są konkurencyjne* względem komercyjnych audiobooków nagrywanych przez zawodowych aktorów. Odważę się twierdzić, iż dla wielu osób Twoje audiobooki są czymś znacznie więcej, niż "tymczasowym remedium" na brak komercyjnego, "profesjonalnego" nagrania. Stąd zawsze jest *bezkonkurencyjnym*, gdy nagrywasz *pełen cykl*, co dla wielu prawdopodobnie jest czymś w rodzaju "wydania kolekcjonerskiego" (*wszystkie tomy* wydane przez Mako!!!).

  Słuchając Twoich nagrań, nigdy nie traktowałem Cię narzędziowo - tj. nie byłeś dla Mnie nigdy co najwyżej świadomą wersją "Ivony", czy też kimś po kogo sięga się "z braku laku". Czytasz o wiele, wiele lepiej - odnoszę wrażenie, że sposób na jaki Ci to wychodzi, jest wysoce ceniony przez wielu ludzi, włącznie ze Mną. Znacznie, znacznie wyżej, niż może ogarnąć Twa skromność :) .

  Toteż wracając do tematu przewodniego postu - perspektywy nagrania "Hyperiona" - wiesz, szczerze mówiąc nawet gdyby istniała komercyjna produkcja, dla Mnie nie będzie ona konkurencyjna z nagraniem stworzonym przez Ciebie. Doskonale pamiętam prezentowany przez Ciebie pogląd, iż nie warto nagrywać czegoś co zostało już (lub zostanie) zrealizowane (i to "profesjonalnie") - skoro jest tak wiele pozycji nie nagranych. Z drugiej jednak strony nie zmienia to faktu bezkonkurencyjności Twoich produkcji w oczach (uszach?) wielu Słuchaczy. A nagranie jednej-dwóch-trzech książek więcej w świetle przeogromnej skali Twojego dotychczasowego dorobku... mogłoby być dostępnym. Zwróćmy uwagę, iż spora część osób nie czeka aż ktokolwiek nagra "Hyperiona", czy inną książkę - czeka, aż nagrasz ją *Ty*.

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja bardzo żałuję i boleśnie odczuwam to, że nie będzie mi dane cieszyc się audiobookiem "Hyperion" w Twoim fantastycznym wykonaniu! :( I powiem więcej...Uważam, że większośc tzw. "lektorów" "profesjonalnych" jest dla mnie osobiscie(choc oczywiście to może byc tylko moja skromna opinia) nie do strawienia z tym ichnim pretensjonalnym tonikiem w głosie(wyjątkiem jest moich dwóch faworytów i genialnych aktorów: Mariusz Benoit i Mariusz Bonaszewski) plus doza "gwiazdorzenia" lub też przesadzone podniety i emocje w trakcie. Oni często przemycają za dużo siebie do audiobooków lub też nie wiedzą gdzie położyc nacisk na tempo a gdzie zwolnic. Ty natomiast Mako jesteś naprawdę niesamowicie przygotowany do tej sztuki-Ciebie się słucha z prawdziwą przyjemnoscią...nigdzie się nie "rozpychasz" sobą i wiesz doskonale instynktownie gdzie nacisnąc i wyzwolic tą energię u słuchacza, no i ten super-łamliwy głos(w bardzo pozytywnym sensie tego słowa). Dlatego jeszcze raz na koniec podkreślę-ogromny żal z braku perspektywy "Hyperiona". Pozdrawiam wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 14. A może jest wśród czytelników i słuchaczy mądra głowa, która poda tytuł książki, która spodoba się prawie wszystkim, czyli i fanom fantastyki i ludziom, którzy fantastyki nie czytają. Książka której czytanie da frajdę Mako i wszystkim odwiedzającym bloga. Może jest jakieś pogranicze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wyspa" - Huxleya chodzi mi po głowie. Czy ktoś z czytelników wie, czy są jakieś plany nagrania tej książki oficjalnie?

   Usuń
  2. Zbigniew Nienacki - Dagome iudex .
   Bohaterem powieści jest ogarnięty żądzą władzy Dago, który nim osiągnie cel, przeżywa rozmaite przygody. W treść wplecione są również, oprócz wątków historycznych, elementy baśniowe, fantastyczne,religijne oraz obyczajowe.
   :)

   Usuń
 15. Mako, w czym gustujesz z innych form sztuki? Co z malarstwa, fotografii, muzyki? Da się zauważyć fotografie ptaków, pewnie znasz się na antykach, czytelnicy pewnie zauważyli też, że kolekcjonujesz stare wydania książek (Sienkiewicza, jeśli mnie pamięć nie myli). Piękne pasje. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest tych audiobookow troche. Ponad 1000 ?
  http://www.stowarzyszenielarix.pl/images/larix/katalog_larix_2015.pdf

  OdpowiedzUsuń
 17. Drogi Mako! Polska też ma swojego Chyżwara Dzierzbę rodem z "Hyperiona", oto Chyżwar Jana Brzechwy: https://www.youtube.com/watch?v=b9A0BvFA8EU

  OdpowiedzUsuń
 18. Mako, wygląda na to że MAG nie kwapi się z wydaniem Hyperiona i raczej go nie usłyszymy.
  Jest szansa, że wyjdzie on spod Twojego znaku ?

  OdpowiedzUsuń