Weronika

piątek, 27 września 2013

Jeszcze inna fantastyka - Zamiatin - My

"Szamansfer" przypomniał mi o tej książce. Przypomniał, bo czytałem ją jeszcze w samizdacie, bodajże wydawnictwa Nowa. To były mroczne czasy wojny polsko-jaruzelskiej lub może już tylko zawieszonego stanu wojennego. Wtedy czytałem "My" jako prozę demaskatorską.

Teraz można się już, po części, wyzwolić z kontekstu współczesności.

Jeśli komuś pomoże to w podjęciu decyzji, czy sięgnąć to tę książkę (drukowaną, czytaną), to "My" jest bez wątpienia pierwowzorem Orwellowskiego "1984" i "Nowego wspaniałego świata" Huxleya. Powieść znacznie od obu "naśladownictw" znacznie wcześniejsza i - w mojej opinii - doskonalsza.

czwartek, 26 września 2013

Tomasz Jurasz - Stary Koń czyli wędrówki ku tajemniczym historiom [Audiobook PL]

Tylko dla porządku oznajmiam, że nagranie i montaż skończone. Całość (38 odcinków) jest już na chomiku w "Audiobooki różne".

To niesamowite, jaką radość potrafi sprawić taki drobiazg, jak powrót do lektury z dzieciństwa...

niedziela, 22 września 2013

Podróż nostalgiczna - Powieść dla młodzieży - Tomasz Jurasz - Stary Koń

Drodzy,
Jakiś czas temu rozsyłałem anonse o poszukiwanej książce Tomasza Jurasza "Stary Koń, czyli wędrówki ku tajemniczym historiom". Udało mi się położyć łapska na zabytkowym już niemal egzemplarzu (Nasza Księgarnia, 1977).
Powodem poszukiwań była nostalgia. Każdy chyba (no przynajmniej każdy z odrobinę starszego pokolenia) ma jakąś książkę z dzieciństwa, do której wraca czasami myślami. Otóż dla mnie taką pozycją była właśnie książka pana Jurasza. Z jakiegoś powodu zrobiła na mnie zdecydowanie większe wrażenie niż przygodowe powieści Bahdaja, Niziurskiego i Nienackiego. A właśnie z Panem Samochodzikiem "Stary Koń" może pod wieloma względami konkurować: młodzi bohaterowie (u Nienackiego przyćmione panem Tomaszem, ale jednak), zagadka z historii, podróż do jak najbardziej realnych miejsc, odrobina kryminału, czyli czarny charakter w tle.
Nie pamiętam, ile miałem lat, kiedy po raz pierwszy przeczytałem "Starego Konia". Pewnie około 12-13. Myślę, że to nadal jest doskonały wiek, w jakim z pozycją tą warto się zaprzyjaźnić. W moim przypadku na kilkukrotnej lekturze się nie skończyło. Zafascynowany przygodami chłopaków wyciągnąłem (nie wymagało to wielkiego wysiłku) mojego ojca na wakacyjną wycieczkę śladami bohaterów.
Zrozumcie - gdyby ktoś w tej chwili zaproponował mi wycieczkę Trabantem od Czerska po Krzysztopór, z namiotem i śpiworem, i konserwami na obiad, to chyba nawet sekundę bym się nie zastanawiał :)
Postanowiłem więc "odgrzać wspomnienia". Powieść jest zdecydowanie dla młodzieży, więc proszę się nie krzywić, że jakoś "obniżyłem loty". Mam szczerą nadzieję, że przy braku wznowień od 1977 roku, tą drogą może uda mi się dotrzeć do kilku młodych ludzi, którzy zdecydują się na taką przygodę z tą książką, jaką mnie się udało przeżyć.
A teraz, na świeżo po ponownym przeczytaniu, stwierdzam, że to w dalszym ciągu jest fajna książka i potencjalnie fajny scenariusz filmu na miarę "Wakacji z duchami".

W hołdzie Adamowi Słodowemu i Jar Ex - Ja, Robot - audiobook w formacie "zrób se sam"

Jak możecie przeczytać w komentarzu do posta "Możecie się spodziewać kontynuacji Robotów", Jar Ex jasno i precyzyjnie wypunktował różnice pomiędzy zbiorem "Świat robotów" a "Ja, Robot". Ponieważ w poście tym pisałem, że każdy może sobie sam ów drugi zbiór zestawić, a Jar Ex udowodnił, że nie w 100% miałem rację, więc postanowiłem się poprawić.

Na chomiku znajdziecie 9 plików (luzem - 128 kbps, spakowane - 96 kbps) mp3 oraz instrukcję w pliku txt.
Mając obie części "Świata robotów" oraz tych dziewięć plików i postępując zgodnie z instrukcją (tu mrugam okiem) można złożyć kompletny zbiór "Ja, Robot".

Co ja bym zrobił, bez takich czujnych słuchaczy, jak Jar Ex?

sobota, 21 września 2013

Isaac Asimov - Świat robotów 2 [Audiobook PL}

Tradycyjnie, anonsuję, że prace nad drugim tomem "Świata robotów" Asimova zostały zakończone. Pliki w jakości 128 kbps są w komplecie na chomiku. Otagowana paczka 96 kbps także już tam "idzie". Wystawiłem także torrent (czeka na akceptację na torrenty.org). Niecierpliwy torrentowiec może pobrać plik torrent z chomika (jest na tyle mały, że można go pobrać bezpłatnie) i zacząć ssanie już.

Świat robotów sprawił mi wiele przyjemności - doskonała mieszanka refleksji, humoru, patosu... Dla każdego coś dobrego. Nic dziwnego, że tyle z opowiadań doczekało się lepszych lub gorszych (chyba zwykle gorszych - ale to moja subiektywna opinia) adaptacji filmowych.

Wykorzystując wyjazd mojej lepszej połowy na kolejny kurs nie tylko "pogoniłem" z Asimovem,  ale także nagrałem sporą część (do jutra mam nadzieję skończyć) mojej prywatnej podróży nostalgicznej do czasów dzieciństwa. Wierni czytelnicy bloga mogą się domyślić, o co chodzi. Pozostałych wyczerpująco poinformuję już wkrótce. Nie wszyscy będą zadowoleni (kurcze, mam nadzieję, że ktokolwiek będzie zadowolony).

piątek, 13 września 2013

Możecie spodziewać się kontynuacji Robotów

Mimo, że roboty mam moc, i od stricte intelektualnego zajęcia boli mnie głównie tyłek, powinienem we w miarę przyzwoitym tempie nagrać drugą część "Świata Robotów" Asimova.
Tak dla porządku i dla informacji dla zdezorientowanych: "Świat robotów" jest tak naprawdę jeden. Po prostu polski wydawca - Varia APD - podzielił ten zbiór opowiadań na dwa tomy. Pewne zamieszanie wprowadza także pytanie o "Ja, Robot". To także zbiór opowiadań, i wszystkie opowiadania zawarte w zbiorze "Ja, Robot" zawarte są także w "Świecie robotów". Nie będzie więc osobnego audiobooka "Ja, Robot", bo nie miałoby to najmniejszego sensu. Po zakończeniu "Świata robotów" każdy wedle woli będzie mógł sobie sam złożyć "Ja, Robot" z poszczególnych opowiadań.
Zresztą sam Asimov postarał się o najlepsze wyjaśnienie nadając zbiorowi angielski tytuł "The Complete Robot", czyli "wszystko o robotach".

środa, 11 września 2013

Prośba od odwiedzajacych bloga

Nie namawiam nikogo na siłę do zakładania konta na Googlach, ale byłbym naprawdę wdzięczny, gdybyście pisząc komentarze podpisywali się jakoś. Nick nie musi oczywiście wskazywać ani imienia, ani płci, ani miejsca zamieszkania, ale pozwoli mi na bardziej spójne odpowiedzi na komentarze pisane przez rozlicznych "Anonimowych". Często nie wiem po prostu, czy rozmawiam z jedną, czy z pięcioma osobami.
Tak czy inaczej, dziękuję za wasze wsparcie.

wtorek, 10 września 2013

Sean Williams - Fatalny sojusz [Audiobook PL]

Mili,
Skończone nagranie w odcinkach jest na chomiku. Jutro pewnie wezmę się na przygotowanie paczki, a także torrenta. Kto nie chce sobie zawracać głowy ściąganiem 52 odcinków, musi chwilę poczekać.

Nie chcę nikomu psuć lektury, jeśli z jej poznaniem czeka na nagranie, ale "Fatalny sojusz" wpisuje się bardzo mocno w nurt twórczości scenarzystów gier, bardziej niż kreatywnych literatów. Nie sposób odmówić wartkości i pewnych emocji, ale trochę to wszystko idzie tak - od bossa do bossa, od questa do questa. Wrażenie to pogłębia szczególnie wyraźne pozostawienie otwartych wątków niemal wszystkich bohaterów. Epilog już stanowi w zasadzie nowe otwarcie.

Zostawiam teraz GW. Do tego uniwersum wrócę niechybnie i przynajmniej jeszcze raz do Old Republic. Natomiast teraz kolej na Asimova i zakończenie przerwanego dotychczas w połowie "Świata robotów".